ریسپانسیو چیست؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. طراحی سایت
  4. chevron_right
  5. ریسپانسیو چیست؟
رسپانسیو,رسپانسیو چیست؟,طراحی رسپانسیو,آموزش رسپانسیو
folder_openطراحی سایت

آیا از خود پرسیده اید “طراحی ریسپانسیو چیست؟” طراحی رسپانسیو یک رویکرد است که در طراحی سایت آن را ایجاد می کنند تا بسته به نوع دستگاهی که از طریق آن دیده می شود، بتواند به یک مانیتور رایانه ای بزرگ، یک لپ تاپ یا دستگاه هایی با صفحه نمایش های کوچک مانند تلفن های هوشمند و تبلت ها تغییر کند.

طراحی ریسپانسیو تبدیل به یک ابزار ضروری برای هر کسی با حضور دیجیتال شده است. با رشد گوشی های هوشمند، تبلت ها و سایر دستگاه های رایانه همراه، مردم بیشتر از صفحات کوچکتربرای استفاده از سایت ها استفاده میکنند.

رسپانسیو,رسپانسیو چیست؟,طراحی رسپانسیو,آموزش رسپانسیو
رسپانسیو

طراحی ریسپانسیو چیست؟

هدف طراحی رسپانسیو، داشتن یک سایت، اما با عناصر مختلف است که در هنگام مشاهده بر روی دستگاه های اندازه های مختلف متفاوت است.

بیایید یک وب سایت سنتی “ثابت” بگیریم. برای مثال، هنگام مشاهده روی کامپیوتر، وبسایت ممکن است سه ستون را نشان دهد. اما زمانی که شما همان طرح را در یک تبلت کوچکتر مشاهده میکنید، ممکن است شما را مجبور کنید به صورت افقی حرکت کنید، چیزی که کاربران دوست ندارند. یا عناصر ممکن است از نظر پنهان یا خراب شده باشند. تأثیر این امر نیز بواسطه این واقعیت است که بسیاری از قرص ها را می توان در جهت عمودی مشاهده کرد یا به سمت دید چشم انداز تبدیل می شود.

روی یک صفحه نمایش کوچک گوشی هوشمند، وب سایت ها حتی برای دیدن چالش بیشتری دارند. تصاویر بزرگ ممکن است طرح را بشکنند. اگر گرافیک سنگین باشد، ممکن است سایت ها برای تلفن های هوشمند بارگیری کنند.

رسپانسیو,رسپانسیو چیست؟,طراحی رسپانسیو,آموزش رسپانسیو

با این حال، اگر یک سایت از ریسپانسیو استفاده کند، نسخه تبلت ممکن است به صورت خودکار تنظیم شود تا فقط دو ستون نمایش داده شود. به این ترتیب، محتوای قابل خواندن و حرکت آسان است. در یک گوشی هوشمند، ممکن است محتوا به عنوان یک ستون تنها ظاهر شود، شاید به صورت عمودی انباشته شود. یا احتمالا کاربر توانایی کش رفتن برای مشاهده ستون های دیگر را دارد. تصاویر به جای تغییر ساختار یا قطع شدن عکس تغییر اندازه می دهند.

نکته این است: با طراحی ریسپانسیو، وب سایت به طور خودکار براساس دستگاهی که بیننده آن را می بیند تنظیم می کند.

رسپانسیو

 وب سایت های ریسپانسیو چگونه کار می کنند؟

سایت های ریسپانسیو از شبکه های مایع استفاده می کنند. تمام عناصر صفحه به پیکسل به یکدیگر نسبت می دهند. بنابراین اگر سه ستون دارید، دقیقا نمیدانید که چقدر باید هر کدام از آنها را تقسیم کنید، ستون 1 باید نیمی از صفحه را در نظر بگیرد، ستون 2 باید 30٪ و ستون 3 باید 20٪ باشد.

موارد دیگر در ریسپانسیو

موس در مقابل لمس: طراحی برای دستگاه های تلفن همراه نیز مسئله موس و لمس را مطرح می کند. بر روی کامپیوتر، کاربر به طور معمول دارای یک موس برای حرکت و انتخاب موارد است. در تلفن هوشمند یا تبلت، کاربر عمدتا از انگشتان دست و لمس روی صفحه استفاده می کند. ممکن است با یک موس به راحتی انتخاب کنید و با یک انگشت روی یک نقطه کوچک به سختی انتخاب کنید. طراح وب باید “لمس” را نیز در نظر بگیرد.

رسپانسیو,رسپانسیو چیست؟,طراحی رسپانسیو,آموزش رسپانسیو
رسپانسیو

گرافیک و سرعت دانلود: همچنین موضوع گرافیک، تبلیغات و سرعت دانلود در ریسپانسیو وجود دارد. در دستگاه های تلفن همراه، بهتر است که گرافیک کمتر از نمایشگرهای دسکتاپ را نمایش دهد به طوری که یک سایت برای بارگیری بر روی یک گوشی هوشمند، جا بماند.

اما امروزه با بسیاری از دستگاه های مختلف، ساخت برنامه ها و نسخه های مختلف برای هر دستگاه و پلتفرم سخت تر شده است.
چرا که کسب و کارهای کوچک نیاز به تبدیل به طراحی رسپانسیو دارد.

مردم بیشتر از دستگاه های تلفن همراه استفاده می کنند. مطالعه اخیر Pew study درسال 2018 حدود 77 درصد از آمریکایی ها در حال حاضر از گوشی های هوشمند خود برای سایت ها استفاده میکنند این در حالیست که در سال 2011 فقط 35 درصد از افراد از گوشی موبایل خود استفاده میکردند.

قالب های ریسپانسیو طراحی شده در همه جا اکنون برای خرید هستند. تمام سایت های طراحی شده توسط پیشرو وب نیز با قابلیت رسپانسیو میباشد.

به این مطلب امتیاز دهید

اشتراک گذاری مقاله:

برچسب: , , , , , , , ,
نوشتهٔ بعدی
طراحی سایت تهران
نوشتهٔ پیشین
چگونه بهترین دامنه (دامین) را انتخاب کنیم؟

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


5 − = یک

فهرست