چگونه بهترین دامنه (دامین) را انتخاب کنیم؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. دامنه
  4. chevron_right
  5. چگونه بهترین دامنه (دامین) را انتخاب کنیم؟
چگونه بهترین دامنه (دامین) را انتخاب کنیم؟,پیشرو وب
folder_openدامنه

نامگذاری در هر موردی می تواند سرگرم کننده و البته در عین حال تا حدودی دلهره آور باشد. بسیاری از افراد نوع کسب و کار، نام فرزندان، حیوانات خانگی و غیره را به عنوان اسم دامنه وب سایت خود انتخاب می کنند.

انتخاب یک دامنه خوب برای معرفی محصول و حیطه ی کاری خود در عین سادگی بسیار پیچیده است. چرا که دومین انتخابی باید همزمان هم خصوصیات کاری شما را در بر بگیرد هم به آسانی در حافظه بماند.نکته ی سوم و مشکل ترین مرحله ، پیدا کردن دومین آزاد با این خصوصیات است. اینکه شما اولین نفری باشید که بهترین دامنه مرتبط با شغل خود را انتخاب می کنید بسیار سخت است.

هم نام بودن دامنه و برند تجاری

یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب دامنه، هم نام بودن آن با برند تجاری فعالیت شما می باشد؛ چرا که هر زمان افراد به وب سایت شما فکر می کنند، بی اختیار نام تجاری آن را به یاد می آورند در غیر این صورت ممکن است مشتریان شما سر از وب سایت های دیگر در بیاورند! به عنوان نمونه شرکت تاژان وب در انتخاب نام دامنه از URL هم اسم شرکت یعنی tajanweb استفاده کرده است. بنابراین قبل از انتخاب نام دامنه، آزاد بودن آن را از طریق لینک who.is بررسی کنید. برخی از کاربران دامنه های خاصی را خریداری می کنند و سپس آن را به قیمت دلخواه واگذار می کنند. بنابراین در صورت برخورد با چنین دامنه هایی سعی کنید تا با توافق اولیه آن را از مالک دامنه خریداری نمایید.

به هر حال اگر فعالت خود را تازه آغاز کرده اید پیشنهاد می کنیم اول نام دومین خود را انتخاب کنید و پس از خرید آن، نام برند خود را مشخص کنید. به نظر می رسد این روش بسیار بهتر از پرداخت هزینه های گزاف به دلالان دامنه باشد.

چگونه یک دامنه (دامین) مناسب انتخاب کنیم؟,پیشرو وب

10 معیار مهم جهت انتخاب نام دامنه مناسب

1 .نام دامنه باید کوتاه و کمتر از 12 حرف باشد، نمونه ای از دومین های کوتاه و روان yahoo.com ، alexa.com و microsoft.com هستند.

2 .نام دومین باید به راحتی در ذهن ها ماندگار شود، نمونه ای از دامنه های ثبت شده که همواره در ذهن مخاطبین ماندگاری دارند google.com ، apple.com و aparat.com هستند.

3 .به هیچ عنوان از اعداد و کارکتر های اضافه در انتخاب نام دامنه استفاده نکنید، نمونه ای از دامنه هایی که در آن ها از کارکتر های اضافه استفاده شده است : iran-learn.com که در آن از کارکتر دش (-) استفاده شده است، server4you.com استفاده از عدد 4 در نام دامنه، sserver.com استفاه از دو حرف ss در کنار یک دیگر.

4 .از کلمات کلیدی در نام دامنه استفاده کنید، استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت وب سایت شما هموراه باعث می شود در موتور های جستجو خیلی سریع تر از رقیبان خود سبقت بگیرید به عنوان مثال دامنه هایی مانند downloadmusic.com و musicirani.com می توانند به ترتیب در کلمات کلیدی و رقابتی مانند دانلود موزیک و موزیک ایرانی در صدر نتایج موتور های جستجو باشد.

5 .از پسوند های رایج و متداول جهت ثبت دامنه استفاده کنید، شاید برای شما هم جالب باشد اما 70 درصد از کاربران اینترنت عادت دارند نام دامنه را با پسوند های رایج و متداول مانند com. و ir. در مرورگر خود وارد کنند، پس از همان ابتدای کار سعی کنید پسوند های ir. و com. را برای وب سایتتان به ثبت برسانید.

چگونه بهترین دامنه (دامین) را انتخاب کنیم؟,پیشرو وب

6 .آدرس دامنه شما باید منحصر به فرد باشد و به هیچ عنوان کپی برداری شده نباشد، از نام برند های بزرگ و مشهور در انتخاب نام دامنه استفاده نکنید و این را بپذیرید که اعتبار شما متعلق به شماست و اعتبار دیگران متعلق به دیگران، پس به هیچ عنوان از نام تجاری دیگران در انتخاب نام دامنه استفاده نکنید، این موضوع اگر چه از لحاظ قانونی برای شما دردسر ساز نباشد اما قطعا به اعتبار شما در آینده ضربه وارد می کند، نمونه دامنه ای که در آن از نام برند های بزرگ استفاده شده است را می توان apple-server.com نام برد، البته ممکن است این دامنه اصلا وجود نداشته باشد و فقط جهت تفهیم موضوع بیان شده است.

7 .بهتر است نام دامنه مرتبط با زمینه فعالیت وب سایت باشد، به عنوان مثال دامنه های ketabnak.com ، mobile.ir ، estekhdam.com به ترتیب متعلق به شرکت ها یا برند هایی هستند که در زمینه موبایل، کتاب و استخدام فعالیت دارند، مرتبط بودن نام دامنه با زمینه فعالیت وب سایت باعث می شود ربات های موتور های جستجو و بازدیدکنندگان از وب سایت خیلی راحت تر زمینه فعالیت وب سایت را تشخیص دهند و استفاده از این نوع دامنه ها باعث جلب اعتماد مشتری و موتور های جستجو می شود و بدون شک در موفقیت شما نقش بسزایی خواهد داشت.

8 .دامنه مناسب برای همه به یک شکل نوشته می شود، به عنوان مثال دامنه سرور فور یو دات کام را می توان به دو صورت server4you.com و serverforyou.com نوشت، به ظاهر ممکن است استفاده از چنین دامنه هایی برای مخاطبان شما کمی جذاب هم باشد اما در حقیقت استفاده از این نوع دامنه ها برای برند های نوپا که تازه تاسیس شده اند دردسر ساز خواهد شد.

9 .دامنه ir. سایتتان را از همان ابتدای کار به ثبت برسانید، بار ها و باره ها شاهد این بوده ایم که افراد دامنه های بین المللی com. بسیار زیبایی برای خودشان به ثبت رسانیده اند و مشغول استفاده از دامنه بین المللی خود شده اند اما پس از مدت اندکی که تصمیم گرفته اند دامنه ir. وب سایتشان را نیز ثبت کنند متوجه شده اند که پسوند دات آی آر همان دامنه قبلا توسط شخص دیگری به ثبت رسیده و در حال استفاده است و یا این که ثبت کننده دامنه آی آر تصمیم دارد آن را با قیمت بسیار هنگفتی به شما بفروشد.

10 .عجله نکنید، در انتخاب و ثبت یک دامنه هیچگاه عجله نکنید و زمان زیادی را صرف بررسی و انتخاب بهترین ها کنید تا در سال های بعد از انتخاب نام دومین خود پشیمان نشوید.

چگونه یک دامنه (دامین) مناسب انتخاب کنیم؟,پیشرو وب

اضافه کردن یک توصیف عمومی کوتاه

یکی دیگر از گزینه های کسب و کار می تواند اضافه کردن یک توصیف کوچک مانند “foodcart” به انتهای نام دامنه باشد. اگر نام یک برند، طولانی و بیانگر نوع فعالیت آن نباشد، چنین کاری سبب می شود تا در کوتاه ترین زمان ممکن، کاربران وب با خدمات شما آشنا شوند و ویژگی کاربر پسند بودن در نام دامنه شما دیده شود.

استفاده از یک برند در چند شهر

در ایالت متحده آمریکا ثبت یک نام تجاری که در منطقه دیگری نیز با همین نام ثبت شده کاملا امکان پذیر است. در چنین شرایطی اگر برنامه ی شرکت شما در محدوده ی شهر خودتان باشد، مشکل خاصی پیش نخواهد آمد. اما در صورتی که قصد ارسال کالا و خدمات خود به دیگر شهرها و یا قصد ایجاد شعبه هایی در مناطق مختلف شهر خود را دارید، توصیه می کنیم که باز هم با کارشناسان بازاریابی مشورت و یا با تغییر اندکی در نام تجاری، برند خود را منحصر به فرد نمایید.

پسوند دامنه کشور

هر کشوری یک پسوند دامنه خاص متعلق به خود دارد. به عنوان نمونه برای کشور ایران پسوند ir. مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از موارد استفاده از چنین پسوندی به جای com. تاثیری منفی در سئو و جست و جوی مشتریان خواهد داشت چرا که اکثر کاربران به طور معمول پس از نام دامنه com. را در URL وارد می کنند؛ مگر اینکه از قبل پسوند شما را به خاطر سپرده باشند. پیشنهاد می کنیم از چنین پسوندی بیشتر برای کسب و کارهای محلی استفاده کنید. دانشگاه های داخل ایران نیز معمولا از این دومین استفاده می کنند.

چگونه یک دامنه (دامین) مناسب انتخاب کنیم؟,پیشرو وب

4 ابزار برای انتخاب دامنه ی خوب

درادامه پنج ابزار بسیار کارآمد برای انتخاب دامنه خوب از هر نظر را معرفی می کنیم. با در نظر گرفتن راهنمایی های این سایت ها می توانید بهترین دامنه را برای خود داشته باشید.

1 .Domainr – دامینر

شما با وارد کردن نام مورد نظر خود در دامینر می توانید پیشنهادات بسیار جالب و خوبی از دامینر دریافت کنید. این سایت علاوه بر معرفی دامنه ، دامنه های آزاد و غیر آزاد را نیز مشخص می کند.

دامینر علاوه بر معرفی بیش از 1,500 دامنه با رتبه بندی بالا دارای دو رابط خارجی برای سرویس دهی به مشتریان از سرور های مختلف است.

2 .BustAName – انتخاب اسم

BustAName ابزاری است که با ترکیب کردن کلمات مورد نظر شما بهترین دامنه را به شما پیشنهاد می دهد. این دامنه همچنین گزینه هایی دارد که شما با انتخاب آنها می توانید شرایط متفاوتی را برای دامنه ی خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال فقط دامنه های com. را به شما معرفی کند یا تمامی دامنه ها را در نظر بگیرد. یا حتی چه پسوند و پیشوند هایی برای کلمات شما مناسب است. حتی می توانید با ایجاد گروهی از کلمات و انتخاب نشانه های مناسب (مانند خط ربط) دامنه های مناسب کار خود را بیابید. این سایت همانند Lean Domain Search این امکان را به شما می دهد تا دامنه ی مورد نظر خود را برای پیگیری وضعیت آن انتخاب کنید. همچنین با وارد کردن دامنه در بخش بررسی از آزاد بودن دامنه ی خود مطمئن شوید.

چگونه یک دامنه (دامین) مناسب انتخاب کنیم؟,پیشرو وب

Domain Typer. 3 – دامنه نویس

Domain Typer با سرعت بسیار زیاد و روش کار بسیار ساده کلمات کلیدیی که شما تایپ می کنید را از نظر وضعیت ثبت بررسی می کند و در صورتی که کلمات اصلی مورد نظر شما از قبل ثبت شده باشند ، لیستی از دومین های رندوم را نمایش می دهد.

چگونه یک دامنه (دامین) مناسب انتخاب کنیم؟,پیشرو وب

Domize. 4 – دامنه ساز

Domize همزمان با در نظر گرفتن کلمات تایپ شده آنها را رمز گذاری کرده و دومین هایی را پیشنهاد می کند. همچنین وضعیت دامنه ها را از لحاظ شرایط ثبت مشخص می نماید. یکی از نکات برجسته ی این سایت سرعت نمایش نتایج است.

چگونه یک دامنه (دامین) مناسب انتخاب کنیم؟,پیشرو وب

همانطور که دیدیم استفاده از ابزار معرفی شده کار سختی نیست و تا حدودی کار با هر یک از آنها مشابه دیگری است کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید تا صاحب بهترین دومین شوید.

به این مطلب امتیاز دهید

اشتراک گذاری مقاله:

برچسب: , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ بعدی
ریسپانسیو چیست؟
نوشتهٔ پیشین
بک لینک چقدر بر سئو تاثیر می گذارد؟

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


7 − چهار =

فهرست